Кошик
2548 відгуків
promo_banner
PARFUM OUTLET — оригінальна парфумерія з Європи
+380 (63) 353-33-55
(основний)
+380 (63) 353-33-59
Viber

Чим відрізняється маска від респіратора

Чим відрізняється маска від респіратора

Спори про респіратори і маски, про їх користь і навіть шкоду під час пандемії затверділи, як ніколи. Одні вважають такі ЗІЗ марними, інші купують засоби з найвищим ступенем захисту для щоденного використання. Наскільки це доцільно? Потрібні маски і респіратори? Що з цього вибрати для профілактики COVID-19 та інших захворювань?

Ми вивчили рекомендації ВООЗ, дані виробників ЗІЗ і готові розповісти, чим відрізняється маска від респіратора, кому і коли вони будуть максимально корисні.

Види захисних масок

Розглянемо основні:

Хірургічна чотиришарова маска використовується медиками при огляді пацієнтів і хірургічних маніпуляціях. Такі маски вільно сидять на обличчі, в них немає повітряного фільтра, а від вірусів, мікробів та інших збудників, які переносяться по повітрю, самого носія вони не захищають. Але вони дозволять знизити ризик зараження інших людей в закритих приміщеннях.

Процедурні - це звичайні тришарові одноразові маски, які захищають нас від пилу, дрібних повітряних частинок, і знижують ризик передачі збудників, в тому числі і коронавирусных, ніж частково оберігають оточуючих. Носія вона не захищає.

Саморобні марлеві складаються з двох зовнішніх марлевих шарів і одного внутрішнього з вати. Від збудників хвороби не захищає. Тканинні саморобні маски теж. До речі, про останніх ведеться багато суперечок. За деякими дослідженнями, повторне використання тканинних масок, їх здатність затримувати вологу, і погана фільтрація можуть навіть підвищити ризик зараження.

Респіраторна маска - це більш надійний захист, переваги якої можна описати так:

  1. Найголовніше - вона оберігає від носія передачі захворювання по повітрю. Може затримати до 99% дрібних повітряних частинок, у тому числі збудників вірусів.

  2. Забезпечує набагато більш щільне прилягання до обличчя, ніж процедурні або хірургічні маски.

  3. Ця маска міцніше попередніх.

Є також респіраторна маска з клапаном. Багатьох цікавить, для чого клапан в респіраторі: завдяки клапану для відводу вологи, маска зволожується набагато повільніше, що дозволяє носити її довше і забезпечує більшу безпеку для здоров'я носія. Це - дуже важлива перевага, особливо якщо мова йде про медичних працівників, яким доводиться мати справу з хворими протягом всього дня.

Якщо розглядати питання про те, на скільки вистачає медичної маски, скільки її можна носити, відповідь така: процедурні маски носять 2-3 години. Хірургічну і респіратор без клапана - трохи довше, до 5 годин. Респіратор з клапаном - до 8 годин.

Респіратори і класи захисту

Є кілька класів захисту респіратора. Пропонуємо розглянути кожен і зрозуміти, чим вони відрізняються.

Але почнемо з того, що таке медичний респіратор і від чого він захищає. Респіратор - це ЗІЗ, призначений для захисту органів дихання (бо - ЗІЗОД). Спочатку призначався для захисту робітників від шкідливих виробничих чинників: пилу, аерозолів, диму, радіоактивних частинок і т. д.

У зв'язку з пандемією COVID-19 маски-респіратори отримали широке поширення серед медичних працівників та населення для зменшення поширення биоаэрозолей і, разом з ними, та збудників захворювань, а також для індивідуального захисту.

Щоб визначити клас захисту, достатньо поглянути на маркування, зазначену на упаковці:

  • FFP1;

  • FFP 2;

  • або FFP3.

Крім того, на клас захисту вказує колір гнучкого носового фіксатора, або, якщо у вас є маска з клапаном, опис якої ми вже давали, колір клапана. У FFP1 він зелений, у FFP2 — зелений або жовтий клапан, а у FFP3 — червоний.

Розглянемо класи захисту докладніше.

Респіратори класу FFP1

ЗІЗ FFP1 (Filtering Face Piece) ефективні при роботі з нетоксичного пилом, а також захищають від великих крапель аерозолів (в т. ч слини та інших біологічних рідин). Вони забезпечують трохи більший захист носія, ніж медичні маски, але все ж не є непорушним перешкодою на шляху вірусів та інших збудників.

Важливо враховувати, респіратори хороші тим, що щільно прилягають до обличчя, не залишаючи зазорів як маски. Це головне, чим відрізняється респіратор від медичної маски (респіратори з більш високим класом захисту краще фільтрують, але не FFP1). Якщо анатомію їх носіння порушити, наприклад з-за бороди, ефект помітно знижується.

Цей тип респіратора, як і маски, оберігає особу від потенційно небезпечного контакту з руками і биоаэрозолей. Він не може відфільтрувати коронавірус, так як розмір коронавіруса менше клітинок фільтр-системи, але створює перешкоди для частинок на їх шляху до органів дихання. Це, в свою чергу, знижує ризик зараження.

 

Респіратори класу FFP2

ffp2 маска

Розроблені для промислових робіт в умовах канцерогенну і токсичного пилу, наявності води, аерозолів і масла. На думку експертів, FFP2 може у багатьох забезпечити відносну захист від вірусу. Так, у Німеччині респіратори з таким класом захисту вважаються загальнонаціональним стандартом для населення в пандемію.

Але гарантувати захист такі пристосування не можуть. Медперсоналу, потенційно контактирующему з хворими, їх використовувати не рекомендовано.

Але є плюс перед звичайними засобами в тому, на скільки вистачає маски-респіратора такого типу. Виробники заявляють про п'яти годинах безпечної шкарпетки для респіратора без клапана і восьми - для ЗІЗ з клапаном.

Респіратори класу FFP3

ffp3 маска

Важка артилерія, самий серйозний клас серед звичайних респіраторів. Розроблені для роботи з радіоактивними матеріалами, особливо небезпечними речовинами і при загрозі контакту з вірусами і бактеріями.

Такі ЗІЗ ВООЗ рекомендує використовувати медперсоналу, контактирующему з хворими або потенційно хворими пацієнтами. Слід розуміти, що для захисту вимагається також і інші ЗІЗ та дотримання вимог безпеки. Один респіратор не є панацеєю.

Чим відрізняється маска від респіратора

Отже, ми докладно розглянули маски і респіратори, відмінність між ними і призначення кожного.

Якщо узагальнити, то маски, швидше, дозволяють захистити оточуючих від хворого, але самого носія не захищають. Вони служать бар'єром між руками і обличчям і затримують лише великі частинки аерозолів. Важливо, щоб люди, які навіть потенційно були заражені, носили маски в закритому приміщенні. Тришарові маски і респіратори FFP2 найбільш оптимальні для цієї задачі.

Респіратори частково захищають від збудників, якщо хворіють оточуючі. При тому, найбільшу захист забезпечують респіратори з класом захисту FFP3.

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner